Lubisz się ścigać, ale zwykłe szosy są dla Ciebie zbyt nudne? Przyjemność sprawiają Ci leśne ścieżki, ale nie należysz do fanów zbyt trudnego terenu? Zatem zapewne najlepiej sprawdzi się u Ciebie rozwiązanie pomiędzy. Czy można jednak kupić rower wyścigowy nadający się do nieco trudniejszego terenu? Oczywiście! Idealnym rozwiązaniem będą rowery gravel!

Przeciętna osoba, która nie zna się zbytnio na rowerach, nie zauważy zapewne różnicy między gravelem a klasyczną szosówką. Oba mają bowiem wysokie siodełko, obniżoną i charakterystycznie wygiętą kierownicę oraz męską ramę. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak zauważyć, że rowery gravel mają przede wszystkim grubsze koła. Można zatem powiedzieć, że model ten to połączenie najbardziej charakterystycznych cech szosówki i MTB, czyli dużych kół i lekkiej budowy z grubszymi oponami. Pozwoliło to uzyskać efekt roweru bardzo uniwersalnego, idealnego do wszechstronnego użytku.

Model ten powstał w Stanach Zjednoczonych – kraju wielu dróg, z których niektóre nie są wylewane asfaltem ani nawet wykładane płytami betonowymi. Szutrowe lub żwirowe ścieżki nie sprawiają kłopotów samochodom, jednak dla delikatnych opon szosówek są zbyt wymagające. Pokonywanie tego typu polnych ścieżek na zbyt cienkich oponach może być niebezpieczne, a oprócz tego zwyczajnie niewygodne. Z drugiej strony klasyczny MTB, czyli potocznie rower górski ma zbyt grube opony. Jazda na nich nie jest dynamiczna i potrafi niepotrzebnie zużywać siły użytkownika. Postanowiono zatem połączyć te dwa typy rowerów, tworząc właśnie gravel, czyli uniwersalny model nadający się idealnie na żwirowe ścieżki.

Gravele posiadają najczęściej koła 28-calowe, które pokrywają opony mogące mieć od 35 do 50 mm grubości. Siłą rzeczy mają również odpowiednio wydłużone widełki tylnego trójkąta, które mogą pomieścić odpowiedni rozmiar opon i kół. Z tej racji nie są aż tak zwrotne jak szosówki, ale za to zapewniają lepszą przyczepność na niepewnym terenie. W ramach rowerów tego typu znajdziesz zazwyczaj mocno obniżony środek suportu. Umożliwia to zachowanie większej stabilności podczas zakrętów oraz innych terenowych manewrów. Warto zaznaczyć, że gravel nie posiada amortyzatorów.

Aktywne filtry

  • promocja

Rower Gravel Rondo Ruut AL1 G3

Rower Rondo Ruut AL1 S Teal/Black gen.3RB-565RD3RUA111S0297U
Cena podstawowa 9 599,00 zł -600,00 zł
Cena 8 999,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9299.00 zł
  • promocja

Rower Gravel Rondo MYLC Al

Rower Rondo Mylc AL XS Champagne/BlackRB-384
Cena podstawowa 9 999,00 zł -2 860,00 zł
Cena 7 139,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7499.00 zł

Oczywiście same aspekty techniczne to nie wszystko. Dobrze też wiedzieć, jakie inne właściwości ma sprzęt, który chcesz kupić. Do wyposażenia rowerów gravel w sklepach najczęściej zalicza się:

  • hamulce – obowiązkowe wyposażenie każdego roweru, w przypadku tego modelu najczęściej montowane w formie tarczowej. Tylko one potrafią bez przeszkód zahamować w trudnym terenie niezależnie od dodatkowego obciążenia na przykład w postaci toreb;
  • kierownica – tak zwany baranek spotykany w klasycznych szosówkach przypomina kierownicę w gravelach, jednak to nie ten sam model. Opisywane rowery są wyposażone we flarę, czyli stopniowe rozszerzanie się dolnego chwytu. Pozwala ona na bardziej stabilny chwyt i pewniejsze kierowanie w trudnym terenie;
  • punkty montażowe – umożliwiają one zainstalowanie błotników – zarówno z przodu, jak i z tyłu – bagażnika, a nawet bidonu. Z tego powodu są to bardzo uniwersalne modele, które tak samo dobrze nadają się na wycieczkę do lasu i dojazd do pracy w centrum miasta.

Wiele osób uwielbia samodzielnie skręcać swój rower. Takie rozwiązanie pozwala na zbudowanie sprzętu, który będzie najlepiej dostosowany do ich potrzeb oraz będzie wyróżniać się oryginalnością. Do samodzielnego montowania potrzeba jednak sporo doświadczenia. Kupując gotowy rower gravel w Gdańsku lub innym mieście masz gwarancję, że będzie on wyposażony w najlepsze części, które na pewno będą do siebie pasować.

Rower gravel w Gdańsku sprawdzi się idealnie – nada się do miejskiej dżungli oraz okalających miasto lasów. Wybierając nasz sklep, masz gwarancję najlepszego sprzętu w atrakcyjnych cenach.