Rowery turystyczne to jeden z częściej mylonych typów jednośladów. Z budowy przypominają nieco klasyczne MTB, ale ich cechy nieco odróżniają je od klasycznych górali. Z drugiej strony rowery turystyczne nie są też typowymi pojazdami miejskimi ani tym bardziej szosowymi. Jaki to zatem typ roweru? Jakie ma cechy szczególne? I przede wszystkim dla kogo nada się najlepiej?

Rowery crossowe w swoim założeniu mają służyć do jazdy po niemal każdym typie nawierzchni. Nadadzą się zatem zarówno na przejażdżkę w lesie, jak i do dojazdu do pracy. Mają one średnio grube koła, które co prawda nie umożliwią rozwinięcia dużych prędkości, ale za to potrafią zamortyzować sporo nierówności zdarzających się i w mieście i na polnych drogach. Oprócz tego często mają dość wysoko ustawione siodełko. Wymusza ono nieco pochyloną, a nie wyprostowaną sylwetkę, dzięki czemu możliwe jest włożenie większej siły w pedałowanie. Pozycja jest mimo wszystko komfortowa i idealna na długie podróże. Rowery turystyczne mogą mieć różne typy ram. W większości przypadków mają one tak zwane ramy męskie, czyli te o wysokim ustawieniu rur. Można jednak znaleźć też rowery z ramą „damską” – nie będzie ona wygięta w łuk, ale nieco opuszczona. Obecnie rowery crossowe w sklepach oferują też ramy typu „unisex”, czyli rozwiązanie pomiędzy dwoma najpopularniejszymi typami. Warto tutaj zaznaczyć, że nazwa płci nie ma znaczenia dla płci użytkownika. Nazewnictwo jest bardzo umowne i wywodzi się z ułatwienia wsiadania na rower kobietom w sukniach. Obecnie, zamiast nazwy, powinno się patrzeć na własny komfort.

Aktywne filtry

Najczęstszymi przerzutkami, jakie można spotkać w rowerach crossowych, są 3 na przodzie i 8 z tyłu. W zupełności wystarcza to do codziennego stosowania i umożliwia komfortową jazdę po różnych typach terenu. Wiele modeli ma także amortyzatory o skokach pomiędzy 50 a 63 milimetrami. Usprawniają one jazdę po wybojach i sprawiają, że staje się ona bardziej komfortowa. Jeśli chodzi o hamulce, to najlepszym rozwiązaniem będą te tarczowe. Są one mało awaryjne, a do tego zapewniają najpewniejsze i najbezpieczniejsze hamowanie niezależnie od panujących warunków. Rowery turystyczne będą idealne dla amatorów kolarstwa wybierających różne tereny. Jeśli dojazd do pracy składa się w połowie z szosy, a w połowie z leśnych dróg, model ten będzie idealny. Przyda się on także na weekendowe wycieczki za miasto na różne typy podłoża. Rowery crossowe nie będą za to najlepsze wyłącznie do jednego środowiska. Do miasta lepiej wybrać model miejski, na szosy sprawdzi się szosówka, a na trudny teren klasyczne MTB.

W naszym sklepie kupisz najlepszej jakości rowery na każdy użytek. Miejskie, szosowe, górskie, turystyczne – u nas kupisz je wszystkie! Dbamy o to, by sprzęt był wyłącznie sprawdzonych producentów, aby klienci zawsze byli zadowoleni.